Kas geriausia: psyllium ar neperdirbti kviečių sėlenos?

Psyllium ir neperdirbti kviečių sėlenos yra vienodai naudingi ir jūsų dietai. Pirmasis yra tirpių pluoštų tipas, o pastarasis yra netirpaus pluošto tipas. Jūsų dietoje turėtumėte gauti pakankamai ląstelienos, valgydami daug šviežių produktų ir grūdų. Tačiau kai kuriais atvejais gali prireikti pluošto papildo. Jei nuspręsite jį vartoti, leiskite savo gydytojui pranešti anksčiau, kad užtikrintumėte, jog jis nesusijęs su nė vienu iš jūsų esamų vaistų.

Pluošto tipai

Pluoštai gali būti tirpūs arba netirpūs, priklausomai nuo jų funkcijos virškinimo trakte. Nors bet kuri rūšis lieka santykinai nepažeista per jūsų žarną, tirpus pluoštas skaidosi ir fermentuoja jūsų storosios žarnos, apatinės dalies žarnyne. Šis procesas maitina natūraliai gerą jūsų žarnyno trakto florą. Netirpus skaidulas, kartais vadinamas grūdėtumo paštetu, skleidžia per virškinamąjį traktą, kaip šluota, išstumia atliekas. Abu pluošto tipai yra svarbūs jūsų mityboje, o labiausiai daugybei skaidulų turinčio maisto siūlomi kai kurie iš jų. Norint gauti sveiką virškinamąjį traktą, jums reikia suvartoti 14 g viso pluošto už kiekvieną 1000 kalorijų, kurias vartojate, Ligos kontrolės ir prevencijos pranešimų centrams. Po vidutinio 2000 kalorijų dietos reikia kasdien suvartoti 28 g maistinės skaidulos.

Psyllium

Psyllium pluoštas gaunamas iš psyllium augalų sėklų lukštų. Šis tirpus pluoštas turi daug naudos virškinimo trakte. Kadangi jis sugeria vandenį, tai gali padėti sušvelninti viduriavimą. Psyllium pluoštas sumažina virškinimo greitį, kuris sulėtino jūsų sistemoje esančių maistinių medžiagų įsisavinimą. Dėl šios priežasties psilija gali būti naudinga mažinant cholesterolio kiekį ir išlaikant cukraus kiekį kraujyje. Be to, Italijos Florencijos universiteto mokslininkai 2011 m. Žurnale “Technologijos koloproktologijoje” paskelbė tyrimą, kuriame aptariama psichinio pluošto nauda dėl obstrukcinės defekacijos. Ši būklė sukelia nesugebėjimą perkelti savo žarnyną, dėl to yra sunkus vidurių užkietėjimas. Pacientai, kuriems suteikta psilija, palyginti su plačiąja plaučių dieta, greičiau pagerino sutrikusio skilvelio simptomus ir taip pat lengviau išsiplėtė skrandį.

Neperdirbti kviečių sėlenai

Neperdirbti kviečių sėlenos yra visa grūdų rūšis, kurioje yra visos branduolio dalys: gemalas, endospermas ir sėlenos. Kietas išorinis apvalkalas arba sėlenos yra daug netirpių skaidulų. Ši naudinga lydyta medžiaga prideda didelę kiekį jūsų išmatų, nes ji praeina. Kadangi netirpių skaidulų, gautų iš neperdirbtų kviečių sėlenų, reguliariai juda jūsų žarnynas, sumažėja rizika susirgti hemorojais, tam tikrais kolorektaliniais vėžiu ir divertikuline liga, pažymi Mayo klinika. Turėdamas divertikuliarinę ligą, jūsų žarnos sienose susidaro maišeliai, kuriuose maisto įstrigo. Galų gale tai sukelia skausmingą uždegimą, vadinamą divertikulitu.

Papildomos pastabos

Pluoštas yra esminė jūsų dietos dalis, bet jei paprastai nevartojate tinkamo kiekio skaidulų, staiga padidėjęs vartojimas gali sukelti virškinimo trakto sutrikimus. Per daug pluošto kai kuriems žmonėms sukelia dujų, pilvo pūtimą, spazmus, viduriavimą ar net vidurių užkietėjimą. Kad sumažintumėte nepageidaujamo šalutinio poveikio riziką, pamažu padidinkite vartojimą po 2 g per parą ir stebėkite savo reakciją. Per keletą savaičių vartojimo padidinimas leidžia jūsų kūnui priprasti prie jo, todėl virškinimo traktas perduoda skaidulą su minimaliomis problemomis.